Co jest pociągającego w książce pt. “Niespokojne niebo” Charlotte Link?

W powieści Charlotte Link “Niespokojne niebo” przyglądamy się losom kobiet z Domburga w latach 70. i na początku 80. Felicja jest już prawdziwą starszą panią, która powoli i niechętnie oddaje kontrolę młodym. Od czasu sukcesji wybrała swoją wnuczkę Aleksandrę. Zazwyczaj jest bardzo podobna do swojej babci, co potrafi zrobić. Znana jest z radości i niezależności jak jej babka Felicja, której charakter pomaga jej w pracy, ale nie z mężczyznami. To może być wzruszająca historia.

Jaki jest efekt tej objętości?

Świat Felicji nieuchronnie się zmienia. Może spojrzeć wstecz i sprawić, że stanie się młody, pełen pasji, sukcesów i porażek. Nie ma żalu, ale musi wiedzieć, że dobrze odda schedę. Możemy tu przeczytać:

  • o koszmarze wojny,
  • o czasie odbudowy,
  • o życiu w ruinach po wojnie.

W rzeczywistości książka pt. “Niespokojne niebo” (https://www.taniaksiazka.pl/niespokojne-niebo-charlotte-link-p-1477024.html) reprezentuje zmiany zachodzące w Niemczech i atmosferę społeczną tamtych czasów. W publikacji znajdziemy takie aspekty, jak poczucie winy dręczonej bohaterki, jej bardzo bolesne wspomnienia i różne próby poradzenia sobie z ofiarami wojny.

Jak pisarka zbudowała swoją historię?

Charlotte Link w książce pt. “Niespokojne niebo” potrafi doskonale wyważyć losy bohatera nie tylko w konkretnym kontekście historycznym, ale i w konkretnej trylogii. Zajmujemy się ważnymi zmianami społecznymi i politycznymi nie tylko w Niemczech, ale i na świecie, ale te zmiany nie mogą być przytłoczone intrygami. Stają się one tłem, częścią życia poszczególnych bohaterów, a czasem mają na nie duży wpływ.

Jak wykreowano kobiecych bohaterów?

Dużą popularnością cieszą się również kobiety. Są one pełne sprzeczności z życiem oraz dosyć często popełniają błędy. Kobiety Domburg zazwyczaj nie są idealni, ale mają w sobie coś wyjątkowego. Mogą dyskutować na konkretne tematy i mieć różne opinie, ale mogą też jednoczyć się i wspierać innych w razie potrzeby. Są jak wyspy na Ziemi, ale kiedy przychodzi burza, tworzą miejsce, w którym teraz mieszkamy.

Co jest najlepszą rzeczą w tej powieści?


Charlotte Link stworzyła piękną, wielowątkową epicką opowieść o nieprzemijającej historii pewnej rodziny i przetrwaniu jej towarzyszy. Liczne wybory bohaterów i postaci na tle tradycji i zmian społecznych sprawiają, że trylogia Charlotte Link jest niezapomnianą i ekscytującą lekturą, którą każdy może prawdziwie przeżyć i kibicować bohaterom, i że można zachować swój własny pogląd na tą całą opowieść.